EĞİTMENLER

MURAT TULGA BUYRUK,

Çocukluğu ve gençliği doğduğu şehir İstanbul’da geçti. 1985 yılında Bağdat caddesi’nde geçirdiği trafik kazasında iki arkadaşını kaybetti. Kazanın ardından üç buçuk ay komada kaldı. Doktorların ‘yaşamaz’ demesine rağmen mucize eseri yaşama döndü. Kaza nedeniyle geçirdiği beyin travması sonucunda beyninde birtakım kanallar açıldı. Üniversite yıllarında kendindeki açılımların farkına vardı. Allah kavramını, evreni merak ettiği sırada, özünden gelen adlandıramadığı bir istekle namaza başladı. İslam’ı, Kuran’ı, Hz. Muhammed’in anlattığı Allah’ı ve sistemini merak ederek araştırmalarına başladı. Gavs-ı Azam Abdulkadir Geylani Hazretleri’ni örnek aldı. Bu esnada Kadir-i Rufai pirlerinden Zeynel Abidin’in oğlu ile tanışıp, uzun yıllar ondan ilim aldı. Bu ilmi kendi hayatında kullanarak mucizeler yaşadı. İslam’ın, Kuran’ın özünü anlayarak hayatına uyguladı. Onaltı yıl süresince işlettiği seyahat acentesi vesilesiyle pek çok ülke gezdi.

2000’li yılların ortalarında kuantum düşünce sistemi dünyada yeni yeni hareketlenirken, İsviçre Lozan’da evrenin enerjisi olan Prana’yı (süptil enerji) kullanma sanatını öğrendi. 2004 yılında kuantum fiziği ve bununla bağlantılı olarak kuantum düşünce sistemini kullanma sanatı ile ilgili eğitim aldı. 2005 yılında kendisine ait olan seyahat acentesini kapatarak, kendini tamamen ilimsel ve bilimsel araştırmalara ve uygulamalara verdi. Ancak, kuantum düşünceyi gerçekleştirmek için bilinçaltı düşünce kalıplarının, negatif çekirdek inançların hipnoz ile temizlenmesinin, affirmasyonlar (olumlamalar) yapmanın yeterli olmadığını gördü. Bilinçaltını kodlama ve süptil enerji kandırma yollarını buldu. Yine bilinç altı çekirdek inançlarını ve negatif yükleri her insanın kendi çalışması ile nasıl temizleyebileceği yolunu buldu ve uygulamaya başladı, çakraların en kolay yolla çalıştırılmasını ve çakralarla sağlıklı yaşamanın yollarını öğrendi. Otuz yıllık tasavvuf ve bilim araştırmalarını, kuantum düşünce sistemi ile ilgili yaptığı uygulamaları ve birikimlerini insanlarla paylaşmaya karar verdi.  

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Murat Tulga Buyruk, daha önce uzun yıllar seyahat acentesi işletmeciliği yaptı (Pass Tour). Bu süre içerisinde acenta olarak üç dönem TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) da yönetimde bulundu.

AHMET KASIM HAN

Ahmet Kasım Han, İstanbul’da Kadir Has Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi ve Rektör Danışmanı. İstanbul, Boğaziçi, Koç ve Harvard üniversitelerinde ekonomi, uluslararası ilişkiler, strateji, finans ve müzakere stratejileri konularında eğitim aldı. Birleşik Krallık St. Andrews Üniversitesi’nin Suriye Çalışmaları Merkezi ve Tel Aviv Üniversitesi Moshe Dayan Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Ayrıca, ABD’nin önde gelen araştırma kuruluşlarından German Marshall Fund of the United States’in, ‘On Turkey’ dizisinin de yazarı. Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı Güvenlik Araştırmaları direktörlüğü yaptı. Ahmet Kasım Han, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi, İstanbul Ekonomi Danışmanlık ve İstanbul Ekonomi Araştırma’nın yönetim kurulu üyesi.

GÜLSÜN ÖZSAN THETAHEALİNG

 

1966 yılında Ankara’da akademisyen bir ailenin kızı olarak dünyayaya geldim.
Adana Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra, Çukurova Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İngilizce İşletme bölümünden mezun oldum. Çocuklarımın doğumlarını takiben, kişisel gelişim ve aile dizilimleri konusunda seminer ve seanslara katıldım.
Kişisel gelişim seminerlerindeki içsel farkındalığım beni çocukluk hayalimi gerçekleştirmeye teşvik etti. Bu sayede, Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık bölümünü bitirdim.

Hayatın kendi ritmi içerisindeki inişli çıkışlı süreçlerden geçerken, kızımın şifalanma ihtiyacı sebebiyle ThetaHealing® ile tanıştım.
Başta kızıma faydalı olabilmek için başladığım ThetaHealing® eğitimleri, karşıma şifalanma ihtiyacı olan bir çok kişiyi de çıkarttı.
Türkiye’deki eğitim sürecimden sonra ThetaHealing® kurucusu Vianna Stibal’in yurtdışındaki seminerlerine katılarak ThetaHealing® danışmanı ve eğitimcisi oldum. ThetaHealing® meditasyonu ile “AN’da değişiklik uygulamasının sınırsız faydasını gördüm. Yaşamdakiolumlu değişim, dönüşüm ve şifalanmanın etkilerini, başkalarının hayatlarında da yaşayıp gözlemledim. Bu yüzden, ThetaHealing® tekniğini keyifle uygulamaya devam ediyorum.

AYŞE ACAR

                                                    Belgesel Yapımcısı-Yönetmen ve Yazar olan Ayşe Acar, saha çalışmaları ve felsefe üzerine yaptığı sunumları ile tanınmakta, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konferanslarda ve ulusal televizyon kanallarında konuşmacı olarak yer almaktadır. 

Gelin Tanış Olalım: (Proje 2016 Temmuz’da 8 Bölüm olarak tamamlandı.) Projeye 30 inanç önderi röportaj verdi. Farklı geleneklerin inanç perspektifi açısından anlatıldığı Türkiye’de yapılan ilk belgesel olma özelliği taşıyor.

Acar’ın sekiz bölüm olarak yayınlanan “Gelin Tanış Olalım” başlığıyla yayınlanan İslam, Hristiyan, Yahudi ve Ezidi geleneklerinin anlatıldığı belgeseli, farklı geleneklerin inanç perspektifi açısından anlatıldığı Türkiye’de yapılan ilk belgesel olma özelliği taşıyor. 

Yapay Zekâ konusunda da geleceğe bazı sorular yönelten Acar, hukuk açısından yapay zekâlı robotların “kişi” olarak anılacağına dair dünyada bazı ipuçları kendini gösterirken, onlara bir tür “insan” denilebilir mi? Felsefe (varlık bilimi açısından) yapay zekâyı nasıl tanımlıyor? Yapay zekâ insanların din algıları ve yorumunu değiştirebilir mi? konularıyla yakından ilgilenmektedir.

Pek çok dergide yazıları yer alan Ayşe Acar’ın yayınlanmış eserleri şunlar:

Gezi – Yeni Bir Çağ Başlıyor

 

ERHAN BÜYÜKAKINCI

1969 yılında İstanbul’da doğan Prof Dr. Erhan Büyükakıncı, orta öğrenimini Saint-Benoît Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Paris II Üniversitesi’nde tamamladı ve halen akademik kariyerini Galatasaray Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde sürdürmektedir. 2002 yılında aynı anabilim dalında profösör oldu; akademik çalışmalarını Sovyet sonrası coğrafyaya dair konularda yoğunlaştırdı. “Değişen Dünyada Rusya ve Ukrayna” başlıklı bir edisyon çalışmasının yanı sıra, Rusya, Ukrayna, Türk Dış Politikası ve Orta Asya cumhuriyetlerine ilişkin birçok makalesi bulunmaktadır.

ALİ CANİP OLGUNLU

1967’de Kars’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğreniminin bir kısmını Kars’ta tamamlayan ve eğitimine daha sonra İstanbul’da devam eden Olgunlu, Mimar Sinan Üniversitesi Türkoloji bölümünü bitirdi. Lisans programından sonra iki sene yurt dışında kalan yazarın ilk kitabı, 2001 yılında çıkan “Motif Motif Anadolu” oldu. Olgunlu, yaklaşık on beş yıldır profesyonel olarak özel gruplara Anadolu’nun esşiz kültürünü tanıtmaktadır. Ayrıca çeşitli kültür ve sanat merkezlerinde “Dinler Tarihi” konu başlığı altında bir dizi seminerler vermektedir.

Olgunlu’nun yayımlanmış eserleri:

  • Motif Motif Anadolu
  • Yedi Tepe Anadolu
  • Binbir Mevlana
  • Anadolu’nun Düşünce Mimarları

 

NUSRET POLAT

 Sanat, Gençsanat, Plato ve Artist Actual&Modern sanat dergilerinin editörlüklerini yaptı. Bu dergiler dışında Sanatdünyamız, Cogito, Virgül, Artunlimited gibi dergilerde yazı ve çevirileri yayınlandı. Halen Okan Üniversitesi Sanat ve Tasarım Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesidir ve Artfulliving online sanat dergisine her ay bir yazı yazmaktadır.

 

CARLOTTE GABAY

1976 doğumlu olan Charlotte Gabay, ilkokul ve lise öğrenimini FMV Özel Nişantaşı Işık Lisesi’nde okula katkı sağlayan, aktif bir öğrenci olarak tamamladı. Koç Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olurken liderlik özellikleri dolayısıyla üniversitenin Liderlik Ödülü’yle onurlandırıldı. UC Berkeley’de aldığı Finans eğitimi ardından, San Fransisco’da bir süre staj yaptı. Daha sonra, kısa bir süre Paris’te yaşadıktan sonra ülkeye döndüğünde bir elektronik şirketinde çalışırken katıldığı eğitimlerle kişisel gelişim alanına merak sardı. Kendini arama yolculuğunda aldığı sayısız eğitimle ve kendi dahil olmak için emek verdiği eğitimler sonucu eğitimci kimliğini kazandı

 

 

Prof.Dr. KÜRŞAD DEMİRCİ

1961 yılında İstanbul’da doğan Prof.Dr.Kürşad Demirci, 1985 yılında İÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü (Prehistorya ve Eski Önasya Arkeolojisi) bitirdi.

Aynı yıl Marmara Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. MÜ sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hazırladığı Tekvin’deki Yaratılış Kıssalarının Çivi Yazılı Kaynaklardaki Yaratılış Kıssalarıyla Mukayesesi adlı doktora tezini 1995 yılında tamamladı. 2008 yılında doçent, 21013  yılında profesör oldu, halen aynı üniversitede Dinler Tarihi ana bilim dalında öğretim üyesidir.

Prof.Dr.Kürşad Demirci nin  Dinler Tarihinin Meseleleri, Bir Hristiyan Mezhebi Olarak Ortodoksluğun Teolojisi,Yahudilik Ve Dini Çoğulculuk, Hinduizimin Kutsal Kitapları,Eski Mezopotamya Dinlerine Giriş,Yahudi Mistisizmi Kabalacılık,Antakya Teolojisi ve Nesturi Hristiyanlık adlı kitapları bulunmaktadır. Çeşitli bilimsel dergilerde Türkçe, İngilizce ve Fransızca da  makaleleri yayınlanmıştır. İngilizce, Sümerce, İbranice bilen Prof.Dr.Kürşad Demirci,  Yahudilik, Hristiyanlık ve eski Mezopotamya dinlerinde uzmandır.

KAAN ATALAY

1971’de İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi, aynı bölümde yüksek lisansını yaptı ve doktora çalışmalarını tez aşamasına kadar getirdi. 2002’den bu yana Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Temel ilgi alanı Eski Yunan felsefesidir. Bilgi’de verdiği derslerin konuları etik, siyaset felsefesi, felsefe tarihi gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır.

Doç. Dr. SEVTAP DEMİRCİ

İstanbul doğumlu olan Doç.Dr Sevtap Demirci lisans derecesini Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslar arası İlişkiler Bölümü’nden aldıktan sonra yine aynı Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Doktora çalışmalarını sürdürürken Boğaziçi Üniversitesine asistan olarak giren Demirci, araştırmalarına İngiltere’de devam ederek sırasıyla önce Cambridge Üniversitesi’nde Uluslar arası İlişkiler master derecesi ve sonrasında da London School of Economics and Political Science’ da diplomasi tarihi alanında doktora derecesini almıştır. Bu süre zarfında Cambridge Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Faculty of Oriental Studies de öğretim üyesi olarak görev yapan Demirci, araştırmalarını bitirip bağlı bulunduğu kurum olan Boğaziçi Üniversitesine geri dönmüştür. Halen bu üniversitede tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çeşitli Üniversitelerde yüksek lisans ve doktora dersleri veren  ve yayınlanmış kitap, makale ve tercümeleri bulunan Demirci, aynı zamanda Harp Akademilerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak seminerlerini sürdürmektedir.

MURAT ERŞAHİN

1970 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Ankara Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Üniversitede kurucusu olduğu şiir ve sinema kulüplerinde çalışmalar yaptı, süreli dergiler çıkardı. Yüksek lisansın ardından uzunca bir süre bankacılık ve reklam yazarlığı yaptı. 2001’de sinema yazarlığına başladı. Milliyet Sanat dergisi başta olmak üzere birtakım dergilerde sinema yazıları yayımlandı. İki yıl boyunca çıkan Milliyet gazetesinin Haftalık Rehber Eki’nde sinema bölümünü hazırladı. Digiturk, DVD+, Total Film, Film+,Empire ve Sinema dergilerinde yazı yazdı. TRT 2 kanalında film eleştirileri yaptı. Radyoda TRT FM’de “Buyrun Radyo” programında beş yıl boyunca sinema köşesini hazırlayıp sundu. Yurtiçi ve yurtdışında pek çok festivalde jüri üyeliği yaptı. 2008’de Adam Mutsuz ve Orta Yaşlıydı kitabı yayımlandı. Hâlen sinemamuzik.com, sinema.com internet sitelerinde ve Arka Penceredergisinde yazı yazmaya devam ediyor.

 

MARCUS GRAF

Marcus Graf (Doç. Dr.), 1974, Almanya’da doğdu, ve 2001’den beri İstanbul’da yaşıyor. 2003 yılından beri Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesi ve 2012’de doçentlik ünvanı kazandı. 9. ve 10. Contemporary İstanbul’un Program Direktörü olarak çalışmadan önce, Siemens Sanat (2003 – 2007), Aviva Art Program (2006 – 2007), ve 2005 – 2007 Under Construction – Tepe İnşaat Güncel Sanat Mekanı’nın daimi küratörü ve 10. Istanbul Bienali gecegezenler video projesi gibi çeşitli kurum ve etkinliklerde (örneğin Baksı Müzesi (ON), Elgiz Museum (Genç Koleksyonerler 2), Caleidoscope Europe Evora, Portugal (Not a Lens but a Prism), CDA Projects (Hans & Helga) ve İstanbul 2010 – Avrupa Kültür Başkent (Geçici rahatsızlık)) küratörlük yapmıştır. 5533 – İMÇ Güncel Sanat Mekanı‘nı kurucularından olan Graf, halen Plato Sanat’ın daimi küratörü (2010’dan beri) olarak görevine devam etmektedir, ve ayrıca Artfulliving.com.tr’in sanat danışmanıydı (2015 –

 

ELDA SASUN

İstanbul doğumlu Elda Sasun, Fransız Kız Lisesi Notre Dame de Sion Lisesi’nden sonra Tel Aviv Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler dalında 

Sosyoloji ve Antropoloji bölümünü bitirdi. Aynı üniversitede Orta Doğu Tarihi bölümünde master yaptı. 22 sene havayolları sektöründe Satış ve Pazarlama alanında çalıştı. İsrail’in en ünlü Body Mind and Spirit eğitmeni (Beden, Zihin ve Ruh) Transpersonal Psikolog ve Metafizik alanında doktora yapan  Dr. Yaron Zafran’ın eğitimlerine katıldı. Sasun ayrıca

 

 

 

Şalom gazetesinin aylık Salon Dergisi’nde yazıyor.).

 

GİLDA KOHEN

1966 yılında doğdu. 1984 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesi’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası 

İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. SGS kalite kontrol firmasında gıda ve tekstil bölümlerinde çalışan Kohen, Grafika Lintas reklam ajansında müşteri temsilciliği yaptı. Swissotel’de katıldığı yemek kurslarındaki deneyimini ortağı ve işletmecisi olduğu Mom’s Café’ye aktaran Kohen, iki yıldız Hisar Okulları Dünya Mutfakları Yemek Kulübü kapsamında 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerine eğitim vermektedir.

 

Osman Serim

1957 yılında İstanbul’da doğan, Türk ve Fransız vatandaşlıklarına sahip Osman Serim, Fransız Monique (Petite) ile evli, Timur ve Noyan isimli iki erkek çocuk babasıdır. Belçika ve Amerika’da tahsilini yapan Osman Serim, iyi derecede Türkçe, Fransızca ve İngilizce biliyor. 1976’dan beri, Avrupa, Amerika, Ortadoğu, Orta Asya, Uzak Doğu ve Türkiye’de uluslararası ve lokal birçok otel ve restoranla çalışmıştır. Yiyecek&İçecek Danışmanlığı’na 1992’de başlayan Serim, yurtiçi ve yurtdışında 180’den fazla projeye danışman olarak katkıda bulunmuştur.

Nimet Şahingiray

1950 İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion sonra Lausanne’da yöneticilik ve ticaret okuluna devam etti. 1976-1980 arası kendi hediyelik ve antika dükkanını açtı. 1986-2000 yılına kadar Portakal sanat evinde yönetici olarak çalıştı. 1987 yılında bir süre İngiltere’de Sotheby’s de “İslamic art course” devam edip, daha sonra da yine Sotheby’s de staj yaptı. 1988 yılında Portakal sanat evinde sanat kurslarının gerçekleşmesine 4 sene süreyle yardımcı oldu. Bu arada bir çok müzayede organizyasyonunda yönetici olarak çalıştı. 2006-2012 yılları arasında DEMSA (Demet ve Cengiz Çetindoğan)

HAYRİ FEHMİ YILMAZ

Türk Resim müzesi kuruluşunda çalıştı. Şimdi ise, free-lance sanat danışmanlığı yapmakta olup, gastronomi ve seyahat ile ilgilenmektedir.1973 yılında İstanbul’da doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1999-2005 yıları arasında Uludağ Üniversitesi’nde Bizans Sanatı okutmanı olarak görev yaptı. 2002 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Turizm ve Sanat II dönem ve Tarihi Çevre II dönem dersleri vermektedir

HANDE KAZANOVA

İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat  bölümü mezunudur. Astrolojide ilk eğitimini 2001- 2003 yılları arasında Göklerin Bilgeliği Okulundan aldı. İleri seviye ve Klasik Astroloji eğitimini Astro Art Astroloji Okulu’nda tamamlayarak Diplomasını aldı. Mart 2006 yılından itibaren Yeni Aktüel Dergisi’nde  Astroloji sayfalarını hazırlamaya başladı.  2016 yılında Uluslararası Astroloji Araştırmaları Topluluğu (İnternational society for Astrological Research) İSAR’ın sınavını tamamlayarak İSAR CAP ünvanını aldı. Danışmanlık yetenekleri eğitimi ve ilkeleri sınavlarını vererek sertifikalılandırılmıştır.

Profesyonel Astroloji  Organizasyonu olan OPA’nın üyesidir.

ASTRO ART Astroloji Okulun’da 2018 yılında FİNANSAL ASTROLOJİ eğitimenliğine başlayacak olan Hande Kazanova,  diğer astrolog arkadaşlarıyla astrolojinin daha geniş kitlelere ulaşması çalışmalarına, Atlantis Astroloji ve Kişisel Gelişim de Bireysel Danışmanlıklarına devam etmektedir.

ŞULE ÖNCÜ
 Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümü mezunu. Lise ve üniversite yıllarında resim ve tiyatro ile ilgilendi. Kısa filmi “35’e Palamut” 2002 İstanbul Kısa Film Festivalinde gösterildi. Uzun metraj sinema filmi ve dizi film senaryoları yazdı. İnsan doğasına dair ikilemleri konu alan ilk romanı “Gertrude 2’ye nasıl bölündü?” 2008’de yayınlandı. Erk ve erkeklik halleri üzerine öykülerden oluşan ikinci kitabı ‘Zaaf’ 2012′de yayınlandı. Yazı ve öyküleri, Radikal gazetesi, Psikeart, Eşik Cini ve İZ dergilerinde yayınlandı. 
SEHAN BALİ
1973 yılında Ankara’da doğan Serhan Bali, Ankara ve İstanbul’da aldığı ilk-orta-lise eğitiminin ardından girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Aynı kurumda yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1995-2002 yılları arasında özel sektörde çalışan Bali 2002 yılı Ekim ayında kurduğu, Türkiye’nin çağdaş standartlarda ve ulusal çapta yayın yapan ilk klasik müzik dergisi olan “Andante” ile yayıncılık kariyerine adım attı.Bu yılın başında Andante’yi temsilen, Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri Birliği (International Classical Music Awards-ICMA) üyeliğine seçilen Bali, Birliği oluşturan Avrupa’nın diğer saygın klasik müzik yayınlarının temsilcileriyle birlikte her yıl dünyanın en iyi klasik müzik CD-DVD kayıtlarını seçen komitede görev yapıyor. Bali, Andante dergisi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü için 2009 yılında yayımlanmaya başlanan iki aylık Opera-Bale Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevini de halen sürdürüyor. Serhan Bali’nin klasik müzik gündemini yorumladığı yazıları Andante dergisi, www.andante.com.tr adresinden yayın yapan Andante klasik müzik portalı ve www.serhanbali.com adresindeki kişisel internet sayfası dışında 2002 yılından beri çeşitli gazetelerimizde yayımlanıyor. Aynı zamanda Radikal gazetesinin Kültür-Sanat sayfası köşe yazarları arasında yer alan Bali makale, eleştiri ve söyleşilerini yıllardır ağırlıklı olarak bu gazetenin okurlarıyla paylaşıyor. Klasik müzik alanında profesyonel editörlük hizmeti de veren Bali, son olarak dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Doğan Kitap tarafından yayımlanan Yalnızlık Kederi adlı kitabını editör olarak yayına hazırladı. Klasik müzik alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve şirketler için danışmanlık hizmeti veren Serhan Bali 2007-2009 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Halen Andante dergisinin yayın koordinatörlüğü görevini sürdüren Bali ayrıcaBaliÜnalp çatısı altında klasik müzik temalı konser-festival organizasyonları ve proje geliştirilmesi alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. yaptı, araştırma, izlenim, kültür sanat yazıları yazdı. Psikoterapinin yanısıra İstanbul Film Akademi’de Filmlerle Psikoloji ve Yaratıcı Psikoloji Atölyelerini yönetiyor.

Hande Bitlis Ramazanoğulları

Liseyi Robert Kolej’de okudu. Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde tamamladı. Yine Boğaziçi Üniversitesinde Avrupa Birliği Çalışmaları üzerine MA (Masters of Arts) derecesi aldı. 2008 Şubat ayından beri Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde Doktora çalışmasına devam etmekte; 2011 yılından beri çeşitli Atölyelerde, Türk Siyasi Tarihi ve Batı Siyasi Düşüncesi üzerine dersler vermektedir

 

 

LÜSET KOHEN FİNS

1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1997-2009 yılları arasında yayınladığı City Plus Istanbul dergisinin ardından çalışmalarına Amerika’da devam etti. New York’ta NYC Food & Mood adlı yüksek tirajlı bir kültür-sanat dergisini hayata geçirdikten sonra Türkiye’nin yurt dışı tanıtımlarında aktif görev aldı. On Derin Ayak İzi adlı 518 sayfalık ilk romanını İngilizce yazdı ve kitabı bizzat kendisi Türkçe’ye çevirerek Türk okuyucularla buluşturdu. Bu kitabı 2013’te kendisine Uluslararası HarperCollins Authonomy altın madalya ödülünü kazandırdı. Çağdaş Türk edebiyatına yeni yetenekler kazandırmak amacıyla 2014’te Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ni kuran, Bilgi Çağında İletişim ve Yeni Nesil İş Hayatı gibi birçok özgün projeye ev sahipliği yapan Lüset, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin desteğiyle kurulan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali danışma kurulu üyesidir.

Aslıhan Aksun

MANDALArt
İstanbul, 1975 doğumluyum. 20 yıla yakın Bilişim sektöründe Pazarlama ve Satış tecrübeleri üzerinde deneyim kazandım. Aynı süreçte çeşitli felsefeleri incelemek üzere (Aktif Felsefe) Yeni Yüksektepe Kültür Derneğine üye oldum. Farklı kültür ve felsefeleri incelerken Hint ve Tibet felsefesinden etkilendim. İçsel yolculuğumda mistizm ve spritüel duygularla beslenirken 2008 yılında Berlin’de Mandala üstadı (Paco) ile tanıştım. İçsel derinliği olan hocam Paco’nun Türkiye’ye yerleşmesiyle, Mandala sanatının yaygınlaşması için Kadıköy’ de bir atölye kurduk. 7 yıl önce Paco’nun öğretisi ile meditasyon amaçlı Mandala çizimleri yapmaya başladım. Hint felsefesinden gelen bu aydınlanma yolunu yazılı/görsel medyada ve kişisel gelişim atölyelerimle aktarmaya devam ediyorum.

MOİS GABAY

Mois Gabay 1984’te İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık lisans ve Galatasaray Üniversitesi Stratejik İletişim Yönetimi Yüksek Lisans bölümlerinden mezun oldu. “Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve İnsan Hakları” konulu yüksek lisans tezi 2010 yılında yayımlandı. 2007 yılından itibaren kokartlı profesyonel tur rehberi olarak Fransızca ve Türkçe kültür turları yapmaya başladı.2009 yılında “Boy Aynası” adı ile başladığı Şalom gazetesi köşe yazılarını halen sürdürmektedir. 2010 yılında Avrupa Komisyonu “Türk Musevi Cemaati ve Yahudi Kültürünü Tanıtma Projesi” kapsamında “Galata Bölgesi Yahudi Kültürü” turlarında rehber olarak görev almıştır.     

Mois Gabay 2008 yılından itibaren Türk Musevi Toplumu’nu birçok uluslararası kongre ve seminerde temsil etmiş olup, halen birçok kurumunda proje üretim çalışmaları ile gönüllü olarak hizmet vermektedir. 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’nin yeni mekânına taşınma sürecinde aktif olarak görev almış olup, vakfın yönetim kurulu üyesidir.2012 yılından beri düzenli olarak Mario Levi yazı yaratım atölyesinde roman çalışmalarını sürdürmekte olan Gabay’ın “Kaybolmakta olan Yahudi mirası, Türk Yahudi toplumu” ile ilgili araştırmaları çeşitli gazete ve dergilerde yer almıştır. Yahudi toplumunun yıllardır süregelen sessizliğine karşın toplumunu her mecrada görünür kılmak bu yöndeki çalışmalarının ortak paydasıdır. Mois Gabay İstanbul’un farklı semtlerinde düzenlediği, o bölgelerde yaşamış azınlık toplumlarını her yönüyle tanıtan kültür turları ile İstanbulluların şehirle olan bağlarını güçlendirmesini amaçlamaktadır. Ulus Özel Musevi Okulları’nda Yahudi Kültürü ile ilgili ders vermektedir.

FERİDE ÇELİK

Lisans öğrenimini Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlamıştır. Yüksek Lisansını Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümünde tezli olarak bitiren Feride Çelik,  2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Kapsamında: Taşınabilir Sanat üzerine tez yazmıştır.
“Deyim Sanat” Galerisi’nde sanat danışmanlığı ve sergi küratörü olarak çalıştmış ayrıca “Galerimiz” galerisi için de “Yenebilir Sanat” başlığı altında sanat projesi gerçekleştirmiştir.

Şu anda Işık Üniversitesi Sanat Bilim, Doktora Programında tez aşamasındadır. Aynı zamanda Avrupa Parlementer Meclisi Ödüllü Baksı Müzesi’nde proje koordinatörü ve Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir.

MİNE PARDO 1964 yılında İstanbul’ da doğmuştur. Evli ve biri 30, diğeri 21 yaşında iki oğlu vardır. Yaklaşık 25 yıldır Briç ile ilgilenen Mine Pardo birçok turnuva birinciliğinin yanı sıra Türkiye Şampiyonalarında Bayanlar ve Karışık klasmanlarında dereceler elde etmiştir. 1997 – 1998 sezonunda Türkiye Briç Milli Takımı çalışmaları kapsamında turnuvalara katılmıştır. 14 senedir briç ile ilgili bilgi birikimini ve tecrübelerini briç oynamaya gönül verenlerle paylaşmaya ve onların briç dünyasının içinde sağlam bir yer edinmelerine yardımcı olmaya adamıştır. Bu ortak amaç doğrultusunda briçi tanıtacak ve yeni insanlara sevdirecek her türlü oluşumun içinde bulunmaktadır.

CAN GÜRSES

2001-2006

ODTÜ Fizik ve Matematik mezuniyet

UPenn-Princeton-UC Davis üniversitelerinde 5 yıl süren bir akademik hayat ve 2 Fizik Master’ı.

2007-2011

Türkiye’ye dönüş sonrası TT Sebit firmasında danışmanlık; ilk yazılım firmam Arages Ltd.’yi kurmam;

2012-2014

Bilge Adam firmasında Ar-Ge ve İç Projeler yöneticiliği

Cumhuriyet Bilim Teknik ve Radikal Gazetesinde bilim köşesi yazarlığı

2015

Sınav hazırlık ve eLearning sektöründeki yeni firmam Sınav Uzmanı A.Ş’nin kuruluşu

2018

2. okul döneminden itibaren “Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyesi” oluşumunu başlatmıştır.

Halen Sınav Uzmanı A.Ş’nin kurucu yöneticisi olarak çalışmakta; Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyeleri oluşumunu büyütmekte ve vakit buldukça yine

kurucularından biri olduğu Herkese Bilim Teknoloji dergisinde bilim yazıları yazmakta.

CAN KOZANOĞLU

Türk sosyolog, yazar ve gazeteci.

1963 yılında Adana‘da doğdu. Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe 1981 yılında Hayat dergisinde başladı. Aralarında Yeni Gündem, Nokta, Cumhuriyet ve Milliyet‘in de bulunduğu çok sayıda gazete ve dergide muhabir, editör, köşe yazarı olarak çalıştı. Çeşitli mizah dergilerine takma isimlerle yazılar yazdı. Uzun yıllar boyunca TRT‘de yayımlanan Okudukça isimli kitap programını sundu. Televizyonculuk kariyerini daha sonra CNN Türk ve NTV‘de sunucu, belgeselci, editör, yönetici olarak sürdürdü.

Sosyoloji alanındaki çalışmalarını popüler kültür üzerinde yoğunlaştıran Can Kozanoğlu’nun futbol tutkusunun toplumsal boyutlarını ele aldığı ilk kitabı Bu Maçı Alıcaz1990‘da yayımlandı. Bunu, Türkiye’nin 80’li yıllarda yaşadığı toplumsal değişimi dönemin starları üzerinden anlattığı Cilalı İmaj Devri (1992) izledi. Pop Çağı Ateşi(1995), İnternet Dolunay Cemaat (1997) ve Yeni Şehir Notları’nın (2001) ardından, Kozanoğlu’nun ilk kurgu denemesi olan Acemi Eğitimi (2005) yayınlandı.

SABRİYE ÖZERDEM  

1979’da İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılına kadar değişik okullarda öğretmenlik ve bölüm başkanlığı yaptı. Okul eğitimciliğindeki son 20 yılı Koç Özel Lisesi’nde geçti. Mesleğini yaparken Maltepe Üniversitesi’nin Radyo, Sinema, Televizyon Bölümü’nden master derecesini aldı. Eğitimle ilgili çalışmalarını altı yıldır bir kuruma bağlı olmadan yürütmekte.. Değişik kurum ve organizasyonların eğitim projelerine akademik olarak destek vermek dışında Türkiye’deki IB (Uluslararası Bakalorya) okullarının ve uluslararası anadili öğretimine ilgi duyan okulların öğretmenlerine eğitimler verdi. Son dört yıldır okumaya ilgi duyan yetişkinlerle de çalışmakta